Apor dödade i försök i Uppsala
Ur Djurens Rätt nr 4/06
De åtta marmosetterna fick hål uppborrade i skallbenet. Nu begär Djurens Rätt att Djurskyddsmyndigheten agerar.
Linnéa: »Hittad död på golvet«. Lillstrumpa: »Oförmåga att gå o röra sig normalt«. Lasse: »Hittad på burbotten, kraftigt allmänpåverkad«.
När Uppsala Imanet ab i juli förra året utnyttjade åtta marmosettapor i försök dog tre apor och fyra avlivades eftersom deras hälsa blivit för dålig. I försöket opererades en pump in i kroppen och en slang drogs från pumpen till en kanyl placerad i ett hål som borrats i apornas skallben.
Nu riktar Djurens Rätt i en skrivelse till Djurskyddsmyndigheten allvarlig kritik mot hur försöket utförts och begär att bestämmelserna ska skärpas. I skrivelsen påpekas en mängd brister i försöket, bland annat fick aporna ingen smärtlindring efter operationen.
– Aporna utsattes för lidande, säger Staffan Persson, ansvarig för djurförsöksfrågor på Djurens Rätt.
Nu begär Djurens Rätt att Djurskyddsmyndigheten agerar i ärendet, samt att de vid framtagandet av nya
Föreskrifter och allmänna råd om djurförsök ser till att regelverket skärps så att liknande missöden inte kan uppstå igen.
Företaget vägrar kommentera
– Hur fick du tag på mitt telefonnummer? Det säger Örjan Lindhe misstänksamt när Djurens Rätt ringer upp honom på hans företagstelefon.
Örjan Lindhe var ansvarig föreståndare för de försök på apor som gick snett förra sommaren i Uppsala. Han vägrar att uttala sig för pressen utan hänvisar till Imanets vd Sue Matthews.
Även hon väljer att inte svara på några specifika frågor om försöken. Djurens Rätt försöker få henne att svara på vilket vetenskapligt värde försöken hade.
– Vi gjorde försöken på uppdrag av ett annat företag, det var inte en del av vår egen vetenskapliga forskning. Vilket företaget var kan jag inte tala om för dig, det är hemligt.
I övrigt hänvisar Sue Matthews till ett skrivet uttalande, där det sägs att aporna dog på grund av en »oväntad reaktion på det ämne« som tvingades i aporna.
Törneby försöksdjursanläggning stängs
Törneby primatcentrum, Uppsala universitets försöksdjursanläggning för apor, läggs ned. Aporna utnyttjas inte längre av universitetets forskare och företaget Uppsala Imanet ab har sagt upp kontraktet med universitetet.
Törneby har en budget på över 5 miljoner kronor och anläggningen bär sig inte längre ekonomiskt. Sammanlagt rör det sig om ett femtiotal apor – marmosetter, krabbmakaker och rhesusapor – som nu kommer att avlivas eller omplaceras. Ingen av aporna ska utsättas för fler försök.
Smittskyddsinstitutets (SMI) anläggning kommer i fortsättningen att vara den enda i landet där försök görs på apor.
– Som jag ser det kommer Törnebys nedläggning inte att påverka oss. Det finns inga planer på att utöka vår verksamhet, säger Rigmor Thorstensson, avdelningschef på SMI.
Skulle ni kunna samarbeta med Uppsala Imanet ab?
– Ja, under förutsättning att försöken blir godkända av en djurförsöksetisk nämnd och är prioriterade.
Staffan Melin
Publicerad: 2006-07-23
Köp Djurens Rätt
Läs mer om Djurens Rätt i katalogen
Fler artiklar knutna till Djurens Rätt
Fler tidskrifter i kategori SAMHÄLLE, MILJÖ & POLITIK